Základna Chlébské

Naše středisko spravuje skautskou základnu poblíž obce Chlébské u Nedvědice. Základna se nachází na kraji hlubokých lesů Svratecké Hornatiny, v oblasti plné skal a dalších přírodních zajímavostí. V blízkém okolí se nachází Údolí Chlébského potoka, kde každé jaro rozkvétají koberce bledulí. Dalšími vyhledávanými cíli jsou hrad Pernštejn, dřevěný most v Černvíru, Vysoká skála u Štěpánova nebo galerie v Křížovicích.

Základna Chlébské nabízí celoročně jednoduché a levné ubytování pro družiny, oddíly, rodiny, školní výlety nebo jiné akce. Ve dvou dřevěných chatkách je celkem 32 postelí. Třetí dřevěná chatka slouží jako společenská místnost. Čtvrtá budova je zděná, v přízemí jsou záchody, koupelny a kuchyně, v podkroví pak volný prostor, který poslouží jako další společenská místnost nebo jako místo pro nouzové nocování dalších asi 12 osob. Na základně je elektřina, pitná voda, teplá voda, sprchy a splachovací záchody.

Přímo u základny je venkovní ohniště, hřiště a přístřešek s posezením.

Radomír Svoboda - Přeceda
www.chlebske.org
zakladna@chlebske.org
tel. 725817041

Základnu jsme dostali do správy v devadesátých letech dvacátého století. Mezi lety 2000 a 2010 jsme provedli řadu úprav a vylepšení. Kluci a holky z našeho středika, naši kamarádi a rodiče strávili na brigádách stovky hodin.

Finančně nás podpořilo Ministerstvo školství (prostřednictvím ústředí Junáka), Magistrát města Brna a Jihomoravský kraj. Výsledkem jsou nové koupelny a záchody, zrekonstruovaná kuchyňka, nově upravené podkroví, nové podlahy, postele a matrace v chatkách a nové spojovací chodníčky. Na to všechno samosebou nestačilo pouze nadšení brigádníků, potřebovali jsme i pomoc odborníků. Velmi dobrou spolupráci jsme navázali se stavební firmou Dufek z Černvíru, velkoobchodem s instalačním materiálem Cesaro v Brně a s dalšími firmami a živnostníky.

Naším cílem není konkurovat hotelům ani rekreačním střediskům, ale nabídnout možnost levného pobytu přímo v přírodě bez zbytečných omezení, ale také bez nadbytečných služeb. Naše družiny a oddíly jezdí na základnu pravidelně několikrát do roka.Zvykli si ji využívat i naši oldskauti se svými rodinami a přáteli.

Nejvíc nás ale těší, že k nám jezdí také úplně cizí lidé a že se jim na naší základně líbí a rádi se vracejí. A nejsou to jen jiné oddíly a družiny z Junáku, ale i děti a dospělí z jiných organizací, školní výlety nebo prostě rodiny s dětmi nebo skupiny studentů.

Hlavními tahouny základny jsou Přeceda a Permon. A samozřejmě neopomenutelný a nestárnoucí pan Knoflíček, důchodce, který bydlí přímo na Chlébském, a který obětavě pomáhá s ubytováváním a udržbou základny. Moc tímto děkujeme všem, kteří nám pomáhali a pomáhají naši základnu udržovat a zvelebovat.

Návštěva z Belgie
27.7.2018

Tábor 94. oddílu přivítal návštěvu belgických skautů a skautek. Není těžké poznat, kteří jsou kteří :-)... [více]